הפעילות שלנו - משמחים את נפגעי הנפש

  •  פעילויות בשבתות ובחגים מדי ערב שבת, מתייצבים מתנדבי האגודה בבתי החולים ומגרשים מליבם את ההרגשה הכואבת של הבדידות ונותנים להם להרגיש מקרוב את הטעם של החיים שבחוץ, נותנים להם את ההרגשה שלמרות הסבל שאותו הם חווים, עדיין ישנם כאלו שחושבים עליהם והדבר מעניק להם את הכוח למשך כל ימות השבוע.

  • משלוח מנות לפגועי הנפש בחג הפורים, כאשר בכל מקום אנו יכולים להרגיש את אווירת השמחה והחגיגות, עבור פגועי הנפש זהו סתם עוד יום מימות השנה. מתנדבי הארגון מגיעים באופן אישי לכל חולה לקראת חג הפורים ומעניקים לו 'משלוח מנות' במתנה.להרגיש את 'חג הפסח' מקרוב לקראת חג הפסח אנו נכנסים לכוננות מיוחדת, מערך התנדבותי ענק של חלוקת מוצרי מזון לחולים ובני משפחותיהם מוקם בימים שלפני החג, ומתנדבי האגודה עוברים בין כל החולים ומעניקים להם את כל הדרוש לצרכי החג: יין, מצות, ומגוון מוצרים כשרים לפסח.

  • מבצע 'תפוח בדבש' ראש השנה מסמל עבורנו את פתיחת השנה. לפני החג עורכים מתנדבי האגודה הכנות קדחתניות לאספקת כל סימני החג עבור החולים, ומוודאים שאין חולה אחד שלא קיבל את ערכת סימני החג של אגודת 'זימרה וחסד בא"י'. ההרגשה הטובה של החולים משתפרת לאין ערוך כאשר הם טועמים מהסימנים שהוכנו במיוחד עבורם ליל החג, ומדרבן אותם לצפות לשנה טובה ובריאה בגוף ובנפש.

  • להאיר את החושך עבור פגועי הנפש. בכל ערב של ימי החנוכה מגיעים מתנדבים להדלקת נרות חנוכה בחדרי החולים, נשארים לשיחה אישית עם החולים ומעודדים אותם ומעניקים להם תמיכה וסיוע. בנוסף מקיימת האגודה מסיבת חנוכה מדי שנה בהשתתפות כל המתנדבים עם המון שמחה, שירה וריקודים.

ביקורי בית

 אחד הדברים שנצרכים באופן מיוחד אצל פגועי הנפש, הינה התמיכה והעידוד שהם מקבלים מהסובבים. ללא תמיכה, הם מתקשים להתגבר על הבעיות שאיתן הם מתמודדים, ומצבם הנפשי מתדרדר. לשם כך, מפעילה אגודת 'זימרה וחסד בא"י' מערך ביקורי בית המורכב ממתנדבים שייעודו להעניק את התמיכה, השמחה והעידוד לאותם חולים שאין מי שישמח אותם ויתמוך בהם. במקרים רבים, התמיכה והעידוד של המתנדבים גובלים בהצלתם הנפשית של אנשים שנמצאים במצב נפשי מעורער. נכון להיום, מספר החולים שהשתקמו כתוצאה מביקורי הבית ומהליווי והתמיכה שאנו מעניקים, עומד על מאות רבות של אנשים שהשתחררו מבתי החולים וחזרו לנהל אורח חיים רגיל לכל דבר ועניין.

 

היציאה לחיק הטבע

 ידועה כאחד הדברים הגדולים, היכולים לחולל מהפך במצבו הנפשי של האדם. תחושת החירות והשחרור אותה הם מרגישים ביציאה אל הטבע, מתנקזת בפרצי צחוק ושמחה שמראה עד כמה היציאה אל הטבע משחררת אותם מהמצור הנפשי. אגודת 'זימרה וחסד בא"י' מארגנת ימי פעילויות, טיולים ומסלולים בחיק הטבע עבור פגועי הנפש, כחלק מפעילות הרווחה והשיקום לטובת החולים. התוצאות לאחר הטיולים הינם מפליאות, וחולים רבים משתפר מצבם הנפשי לאין ערוך לאחר הטיולים וישנם כאלו שאף השתחררו מבתי החולים.

 

סדנאות למודעות עצמית 

אחת הפעילויות המבורכות שבכל תחומי העזרה לפגועי הנפש, הינם הסדנאות למודעות עצמית. אגודת 'עזרה וחסד' מזמינה לסדנאות הללו אנשי מקצוע מובילים בתחום שמעניקים כלים ויחס אישי לכל מטופל להתמודדות אישית. עד היום למעלה ממאות אנשים שהשתתפו בסדנאות הללו, והשתמשו בכלים שקיבלו. הצליחו לשפר את מצבם הנפשי עד כדי הפסקה מנטילת התרופות. הסדנאות הללו מביאות תוצאות מבורכות שאי אפשר לתאר, ומשפרת את מצבם הנפשי של החולים המשתתפים בהם בצורה ניכרת. ההשתתפות בסדנאות מכוונת אותם לעתיד טוב יותר ולדרך חדשה ונותנת להם תקווה לימים הבאים.

עזרה והכוונה וחלוקת מוצרי מזון

 אגודת 'זימרה וחסד בא"י' מפעילה מערך שיקום התנדבותי מגוון להתמודדות במצבים שונים. מעניקים תמיכה כלכלית למשפחות נפגעי הנפש, עזרה בקבלת טיפולים ותרופות, הכוונה לבעלי מקצוע, סיוע ממשי בעול הטיפול בבן המשפחה פגוע הנפש, ועד לעזרה והכוונה בשיקום בני המשפחה לאחר התקופה הקשה. אנו מלווים את החולים ובני משפחותיהם, גם לאחר השחרור מבית החולים ודואגים לשילוב תקין שלהם בתוך הקהילה, ועזרה פיזית ונפשית בכל התחומים.

מדי תקופה, מבצעת האגודה חלוקת מוצרי מזון למשפחות פגועי הנפש ולנזקקים. אנו משתדלים לעשות את המירב ולתת להם את הטוב ביותר. יכולת חלוקת המוצרים תלויה בקצב התרומות, ובחסדי התורמים. אנו משתדלים לבצע חלוקה מדי כמה חודשים כדי לייצב את המשפחות מבחינה כלכלית ולסייע להם לחזור לחיים מלאים ורגילים.

ספריות לנפגעי הנפש 

אחד הפרויקטים הגדולים בבתי החולים, הינה הקמת הספריות עבור פגועי הנפש. הקריאה כיום, הינה אחת האפשרויות הבודדות של פגועי הנפש להעביר את זמנם בצורה חווייתית וללא מחשבות מייסרות, או זיכרונות כואבים. עלות הקמת הספריות מסתכמת בעשרות אלפי שקלים, אבל הינה עזרה ממשית לכל רגע של החולים, שהספרים הללו מנעימים עבורם את השהות הארוכה והמצערת בבית החולים.

פעילות ספורט לפגועי נפש 

אגודת 'זימרה וחסד בא"י' דואגת לפעילויות ספורט מגוונות עבור פגועי הנפש, ודואגת להוציא אותם מדי פעם לפעילויות שממריצות ומחזקות את החוסן הנפשי של החולים. בתדירות גבוהה מתארגנים מרתוני ריצה, משחקי כדורגל וכדורסל ועוד מגוון שלם של ענפי ספורט שונים. כל יציאה שכזאת של משחק או פעילות נותנת הרבה 'אוויר' לחולים ומרימה אותם טפח מעל הקרקע בכדי לסייע להם בהתמודדות. השחרור שבא כתוצאה מפעילויות הספורט משפיע רבות על הנפש של החולים, ומסייע להם להשתחרר מלחצים ודיכאונות, במקרים רבים פעילויות הספורט של האגודה הפכו לשיחת היום בפי החולים, ולציפייה דרוכה לקראת הפעילות הקרוב

עזרה לנזקקים

 תחת ההגדרה של 'פגועי נפש' נכללים הרבה מאד קטגוריות, שיכולות להתחלק לסוגי אנשים רבים. 'פגועי נפש' לא בהכרח הם רק אלו המאושפזים בבתי החולים המתאימים, אלא גם אלו שעברו חוויות טראומטיות קשות כגון יתומים, עזובים, ועוד… אגודת 'זימרה וחסד בא"י' עוזרת בכל התהליכים הנדרשים לשמחת נישואין עבור פגועי הנפש מכלל גווני הקשת. כל אדם שעבר חוויה נפשית טראומטית וזקוק לעזרה בשמחת הנישואין יכול לקבל סיוע ממתנדבי האגודה. אנשים אלו, שעברו בעיות נפשיות וחוויות קשות, זקוקים לסיוע והדרכה צמודה בתחילת הדרך ואנו משתדלים לעשות בצורה הטובה ביותר